Dzień 17: Definiowanie akronimów
Mark Pilgrim użył 50 akronimów i skrótów na swoim blogu w miesiącu, w którym pisał tą książkę: ADA, ALT, AOL, API, CGI, CMS, CSS, CTRL, DMV, DNS, DTD, EFF, FAQ, FSF, GFDL, GIA, GPL, HTML, IE, IIRC, IIS, IO, KB, KDE, LONGDESC, MB, MSDN, MSN, MT, Mac, NC, OPML, P2P, PGDN, PGUP, PBS, PDF, PONUR, RSS, RU, SOAP, SSN, TDD, US, VNC, W3C, WCAG, WYSIWYG, Win, XHTML oraz XML.
Jeżeli rozpoznajesz wszystkie 50, gratuluję; przed Tobą świetlana przyszłość redaktora technicznego. Jeżeli jednak nie, z pewnością docenisz fakt, że każdy z nich został zdefiniowany przez tag <acronym>
i po umieszczeniu kursora myszy nad dowolnym z nich możesz zobaczyć co on oznacza. To działa we wszystkich nowych przeglądarkach i równocześnie jest nieszkodliwe dla Netscape 4.
Powinieneś opisywać akronim za każdym razem, kiedy go używasz, lub przynajmniej raz w artykule czy wpisie bloga.
Kto na tym skorzysta?
- Michał skorzysta. Kiedy Michał umieszcza kursor nad akronimem, Opera pokazuje jego rozwinięcie jako tooltip.
- Bill skorzysta. Mozilla robi nawet więcej - automatycznie pokazuje akronimy podkreślone kropkowaną linią. Kiedy Bill umieszcza kursor myszy nad akronimem, Mozilla wyświetla rozwinięcie akronimu jako tooltip. (Poniżej zobaczymy jak możesz zdefiniować odpowiednie style CSS i uzyskać podobny efekt w innych przeglądarkach graficznych. Taka technika jest zastosowana na stronach tego podręcznika.)
- Google skorzysta. Google indeksuje rozwinięcia akronimów tak samo jak same akronimy, tak więc można je znaleźć zarówno po skrócie jak i po wersji pełnej.
- Chciałbym powiedzieć, że Jadzia również skorzysta. Jednak ani JAWS ani żaden inny screen reader aktualnie nie czyta rozwinięć akronimów. Mam nadzieję, że pewnego dnia będą to robić, a wtedy już będziesz na to gotowy.
Jak to zrobić?
Za pierwszym razem, kiedy używasz na stronie akronimu, oznacz go tagiem <acronym>
, podając rozwinięcie w atrybucie title
np. tak:
<acronym title="As Soon As Possible" lang="en">ASAP</acronym>
Użytkownicy systemu niByLog mogą zautomatyzować ten proces definiując skróty. W menu "edycja makr" zdefiniuj akronimy, których często używasz, np.:
makro: ASAP
rozwinięcie: <acronym title="As Soon As Possible" lang="en">ASAP</acronym>
Następnie edytując wpis wystarczy wpisać =ASAP= (ze znakami równości) i niByLog zamieni to na tag <acronym>
z tytułem zgodnie z definicją skrótu.
Analogicznie mogą postąpić użytkownicy systemu Radio, definiując skróty w menu "Shortcuts", np.:
Name: ASAP
Value: <acronym title="As Soon As Possible" lang="en">ASAP</acronym>
(Pamiętaj, żeby przełączyć typ wejścia z "WYSIWYG" na "Source" tak aby móc wprowadzać bezpośrednio kod HTML.)
Edytując wpis wystarczy wpisać "ASAP" (w cudzysłowie) i Radio zamieni go na tag <acronym>
z tytułem zgodnie z definicją skrótu.
Jak to zrobić: style CSS
Jako dodatkowe usprawnienie możesz zmienić wygląd wszystkich akronimów i skrótów za pomocą arkusza stylów kaskadowych (CSS). Poniższa reguła powoduje dodanie do akronimów kropkowanego podkreślenia (efekt podobny jak zachowanie domyślne w Mozilli):
acronym { border-bottom: 1px dotted black; }
Ponadto, poniższa reguła, użyta w arkuszu stylów dla wydruku strony, automatycznie dodaje rozwinięcie akronimu w nawiasie za jego skrótem. Niestety to działa tylko na wydruku z Mozilli (i jej pochodnych) oraz z Opery, ale jest nieszkodliwe dla innych przeglądarek.
acronym:after { content: " (" attr(title) ")"; }
Zobacz także
Używasz akronimów nie mając pewności co oznaczają? Sprawdź to (strony w języku angielskim):
Postscriptum
Niektórzy guru z obsesją na temat poprawności znaczników zwracają uwagę na istnienie taga <abbr>
(od angielskiego abbreviation) specjalnie dla skrótów nie będących akronimami. Mają rację o tyle, że faktycznie skrót to nie to samo co akronim. Niestety żadna z wersji Internet Explorera dla Windows nie obsługuje tego taga; nie pokazuje podpowiedzi w ogóle. Dlatego zarówno dla skrótów jak i akronimów używaj taga <acronym>
.