Dzień 8: Tworzenie znaczących tytułów stron

Każda strona Twojego serwisu w sieci powinna mieć unikalny i sensowny tytuł.

  • Tytuł strony startowej może być po prostu tytułem całego serwisu, np. bloga.
  • Tytuł strony archiwum z określonego zakresu dat powinien zawierać nazwę serwisu oraz datę (lub zakres) jakiego dotyczy. Na przykład, na blogu Marka Pilgrima istnieją archiwa dzienne, zatytułowane np. tak: "June 19, 2002 [dive into mark]", oraz archiwa miesięczne: "June 2002 [dive into mark]". Podobnie jest na moim blogu, np. "MiMaS : wrzesień 2003" itd.
  • Tytuły stron z kategoriami (jeśli prowadzisz podział wpisów na kategorie) powinny zawierać również nazwę kategorii, której dotyczą. Na przykład, wszystkie wpisy Marka związane z CSS są zarchiwizowane na stronie zatytułowanej "CSS [dive into mark]"; na moim blogu wpisy dotyczące technicznych aspektów strony są prezentowane razem pod tytułem "MiMaS : technikalia" itd.
  • Poszczególne wpisy na Twojej stronie powinny w tytule zawierać nazwę strony i tytuł danego wpisu (jeżeli wpisy są tytułowane). Na blogu Marka wygląda to np. tak: "The myths of web accessibility [dive into mark]", a na blogu Shota tak: "wycinek rzeczywistości: Public Service Announcement".

Poprawna interpunkcja w tytułach stron nie jest może najistotniejsza, chociaż niektóre programy udźwiękawiające czytają znaki interpunkcyjne na głos. Generalnie, nadmierna interpunkcja brzmi tak samo głupio jak wygląda.

Kto na tym skorzysta?

  1. Jadzia skorzysta. JAWS posiada specjalny skrót klawiszowy (INSERT+F10), który wyświetla (i odczytuje) listę aktualnie otwartych okien. Czyta tytuł z nagłówka okna, a w przypadku przeglądarki internetowej nagłówek okna zawiera tytuł otwartej strony. JAWS również odczytuje tytuły okien podczas przechodzenia między oknami za pomocą Alt+Tab. Inne programy udźwiękawiające, zwłaszcza przeznaczone specjalnie do udźwiękawiania stron internetowych, jak Home Page Reader, czytają tytuły ładowanych stron.
  2. Marek skorzysta. Lynx wyświetla tytuł strony w pierwszej linii ekranu, więc jest to pierwszy tekst jaki Marek czyta brajlem.
  3. Bill skorzysta. Z powodu przeżytego zawału czasami traci koncentrację i na moment gubi się w tym, co czyta. Tytuł strony w górnej belce okna działa jak punkt zaczepienia; jest zawsze w tym samym miejscu, nawet kiedy Bill przewija zawartość strony. W każdym momencie może tam spojrzeć i odzyskać orientację.
  4. Google wyświetla tytuł strony w wynikach wyszukiwania, oraz wyżej punktuje szukane słowo kluczowe jeśli występuje w tytule strony. To jest Dobra Rzecz, zwłaszcza dla stron indywidualnych wpisów. (Zresztą wybór dobrego tytułu wpisu lub newsa nie boli aż tak bardzo.)

Jak to zrobić?

  • blog.pl posiada osobne szablony dla strony głównej, archiwum, księgi gości i komentarzy. Na szablonach tych zdefiniowane są pewne zmienne, które można wykorzystać do stworzenia znaczących tytułów. Ponieważ szablon archiwum jest wspólny dla miesiąca i dla pojedynczego wpisu, w poniższym przykładzie wykorzystano zarówno zmienne {rok} {miesiac} jak i {tytul}. Nigdy nie są zdefiniowane wszystkie równocześnie (albo jest zdefiniowany {rok} i {miesiac} albo {tytul}), więc podany przykład działa bardzo dobrze. Oczywiście zamiast poniższego "{ksywa} blog" możesz wpisać dowolną nazwę swego bloga. (Uwaga: niektóre strony na blog.pl (np. archiwum) są odświeżane raz na jakiś czas, więc wprowadzone zmiany w tytułach możesz zobaczyć z opóźnieniem, może nawet następnego dnia.)

    1. Strona główna: <title>{ksywa} blog</title>
    2. Archiwum: <title>{ksywa} blog : {miesiac} {rok} {tytul}</title>
    3. Księga gości: <title>{ksywa} blog : księga gości</title>
    4. Strona z komentarzami: <title>{ksywa} blog : komentarze</title>
  • niByLog nie posiada własnego mechanizmu generowania tytułu strony w zależności od kontekstu, jednak można stworzyć specjalny skrypt w PHP do ustalania tytułu na podstawie parametrów jakie są przekazywane do niByLoga (otworzenie konkretnego wpisu, archiwum, plugin itd.). Warunkiem wykorzystania takiego skryptu jest taka konfiguracja niByLoga, w której nagłówki strony (sekcja <head> i tag <title>) są umieszczone w kodzie strony głównej (zawierającej wywołanie skryptu niByLoga) lub w szablonie "Nagłówek bloga" jeśli szablon ten obsługuje skrypty PHP. Jeżeli używasz wersji poniżej 1.7.0 a sekcja <head> strony znajduje się w "szablonach online" to wykorzystanie przedstawionego rozwiązania nie jest możliwe - przenieś się na "szablony z php" lub zainstaluj nową wersję programu.

    Do ustalenia tytułu strony bloga można wykorzystać stworzony przeze mnie skrypt niByLog.Title.generator. Po rozpakowaniu i umieszczeniu pliku nibylogtitle.php w katalogu strony głównej bloga, wystarczy w miejscu, gdzie dotychczas masz tag <title>, wpisać:

    <title><?php include('nibylogtitle.php'); ?></title>

    Program jest mocno konfigurowalny - zobacz ustawienia wewnątrz pliku nibylogtitle.php.

  • Movable Type posiada osobne szablony dla strony głównej i różnych typów archiwum. Domyślne szablony są już zdefiniowane całkiem porządnie; prawdopodobnie nie musisz robić żadnych zmian.

    1. Main Index: <title><$MTBlogName$></title>
    2. Archive Index: <title><$MTBlogName$> Archives</title>
    3. Category Archive: <title><$MTBlogName$>: <$MTArchiveTitle$></title>
    4. Date-Based Archive: <title><$MTBlogName$>: <$MTArchiveTitle$></title>
    5. Individual Entry Archive: <title><$MTBlogName$>: <$MTEntryTitle$></title>
  • Greymatter ma podobny zestaw szablonów. Jednak nie posiada osobnej zmiennej określającej nazwę bloga, więc wstaw swoją nazwę wprost w kodzie szablonu.

    1. Main Index Template: <title>My Weblog</title>
    2. Archive Master Index Template: <title>My Weblog Archives</title>
    3. Archive Log Index Template: <title>My Weblog: {{month}} {{year}}</title>
    4. Entry Page Template: <title>My Weblog: {{entrysubject}}</title>
  • Manila (w domyślnej konfiguracji) pozwala zdefiniować tytuł dla każdego dnia, więc lepiej używać tego tytułu zamiast daty, co spowoduje, że tytuł strony będzie bardziej pasował do zawartości.

    1. Home Page Template: <title>{siteName}</title>
    2. Template: <title>{siteName}: {title}</title>
  • W Radio jest to trochę bardziej skomplikowane; możesz dodać datę do tytułu strony archiwum używając języka makr Radio. Uważaj przy kopiowaniu poniższego kodu - to powinna być jedna linia.

    1. Home Page Template: <title><%title%></title>
    2. Main Template: <title><%title%><%local (d); if radio.weblog.file.getArchiveFileDate (radioResponder.fileBeingRendered, @d) {": " + string.dateString (d)} else {""}%></title>

Niestety nie znam satysfakcjonującego sposobu na odpowiednie zdefiniowanie tytułów stron w systemie Blogger. Sugestie mile widziane.

Pamiętaj, że powyższe to tylko przykłady. Możesz użyć słowa "archiwum" w tytułach stron miesięcznych lub pojedynczych wpisów, możesz dać nazwę strony na końcu zamiast na początku itd. Generalnie dobrze jest jeśli nazwa strony czy bloga znajduje się gdzieś w tytule strony - to jest istotne dla określenia kontekstu, zwłaszcza kiedy ktoś przełącza się między wieloma otwartymi oknami przeglądarki.

Zobacz także