Podsumowanie

To był kurs "W głąb dostępności: 30 dni do bardziej dostępnej strony". W imieniu Jadzi, Michała, Billa, Julii i Marka, dziękuję za uwagę.

Zobacz także: książki polecane przez autora

Autor oryginału Dive Into Accessibility, Mark Pilgrim, poleca następujące książki:

  1. Joe Clark: Building Accessible Websites. Doskonała, wszechstronna, ale nie przeładowana. Treść tej książki (oprócz obrazków) jest w całości dostępna online.
  2. Jim Thatcher i inni: Constructing Accessible Web Sites. Mniej wszechstronna, ale bardziej szczegółowo omawia poruszane zagadnienia. Zawiera ekrany prezentujące efekty interpretacji kodu HTML przez różne przeglądarki i programy udźwiękawiające. W książce jest również rozdział opisujący aktualny stan prawny wymagań związanych z dostępnością stron.
  3. Steve Krug: Don't Make Me Think: A Common Sense Approach to Web Usability. Używalność (usability) i dostępność (accessibility) stron internetowych w wielu miejscach się pokrywają. Steve podaje wiele dobrych rad na temat użytecznej (i dostępnej) nawigacji.
  4. Owen Briggs, Steve Champeon, Eric Costello, Matthew Patterson: Cascading Style Sheets: Separating Content from Presentation. Jak dało się zauważyć w prezentowanych wskazówkach, CSS jest integralną częścią technik zapewniających dostępność stron. Daje możliwość napisania kodu HTML strony "tak jak należy" (czyli przy użyciu poprawnych znaczników, co jest ważne dla niegraficznych metod odczytywania stron) i równocześnie zaprezentowania strony w przeglądarkach graficznych tak jak zechcesz.
  5. Eric Meyer: Eric Meyer on CSS: Mastering the Language of Web Design. Pewne darmowe dodatki oraz fragmenty są dostępne na stronie książki.