:: tengwar na PC : fonty

Biorąc pod uwagę sposób wykorzystania fontów tengwarowych na komputerach PC najistotniejszy jest ich podział ze względu na mapowanie klawiatury czyli sposób przypisania znaków tengwaru do poszczególnych klawiszy:

:: fonty TTF ze standardowym układem klawiatury

Określenie „standardowy układ klawiatury” oznacza w przypadku fontów tengwarowych mapowanie klawiatury zgodne z układem Daniela Smitha. Jest to układ całkowicie niezależny od rozmieszczenia na klawiaturze liter alfabetu łacińskiego, ale jest logiczny i stanowi ogólnie przyjęty sposób mapowania fontów tengwarowych. Poczytaj o tym więcej na osobnej stronie.

 

Tengwar Quenya
TengwarQuenya_v19E.zip (0.98MB)

Tengwar Sindarin
TengwarSindarin_v19E.zip (1.03MB)

Tengwar Noldor
TengwarNoldor_v19E.zip (0.91MB)
  Tengwar Quenya, Tengwar Sindarin, Tengwar Noldor
autor: Daniel Steven Smith[->]
Format TrueType oraz ATM/Postscript. Pakiet zawiera również wersje z tengwarami o podwójnym telco, które były często używane jako kapitaliki.
Wszystkie fonty tengwarowe tego autora mają charakterystyczny układ klawiatury, który jest naśladowany przez wszystkie fonty określane na tej stronie jako posiadające „standardowe” mapowanie klawiatury.
 
Tengwar Parmaite
Parmaite2.zip (73kB)
  Tengwar Parmaite
autor: Måns Björkman[->]
Układ Smitha z kilkoma drobnymi wyjątkami (opisanymi w dokumentacji). Tengwar Parmaite sprawdza się doskonale nawet w aplikacjach, które mają kłopoty z interpretacją pewnych znaków ze standardowych fontów Smitha (np. niektóre przeglądarki HTML). Rozmiar czcionki jest trochę mniejszy w porównaniu z Tengwar Quenya.
 
Tengwar Cursive
tcurs100.zip (13kB)
  Tengwar Cursive
autor: Harri Perälä[->]
Układ Smitha z kilkoma drobnymi modyfikacjami. Jest to próba odwzorowania czcionki jaką została zapisana inskrypcja na Pierścieniu Rządzącym. Ze względu na bardzo długie telco, litery są małe i dlatego aby uzyskać czytelny tekst należy używać dużych rozmiarów - w przykładzie obok zastosowałem rozmiar 62. Niestety w aktualnej wersji fontu wciąż jeszcze brakuje cyfr.
 
Tengwar Formal
TengwarFormal-12-ttf-pc.zip (19kB)
  Tengwar Formal
autor: Michał Nowakowski[->]
Układ Smitha ze zmianą analogiczną jak w Tengwar Parmaite — znak < odpowiada tengwie esse nuquerna zamiast zmodyfikowanej formy hwesta. Tengwar Formal jest bardzo eleganckim odwzorowaniem stylu kaligraficznego „formal book-hand”. Oprócz fontu podstawowego pakiet zawiera również font TengwarFormalA z dodatkowymi, rzadziej używanymi tehtarami. Na stronie autora dostępny jest także w formatach Opentype i Type 1 dla komputerów PC i Macintosh.
 
Tengwar Annatar
Tengwar Annatar Italic
tngan120.zip (517kB)
Tengwar Annatar
autor: Johan Winge[->]
Układ analogiczny jak w Tengwar Parmaite. Pakiet zawiera cztery fonty - prosty, prosty pogrubiony, italic i italic pogrubiony. O ile wersje normalna i gruba nie różnią się w kształcie liter, to jednak Tengwar Annatar i Tengwar Annatar Italic wyglądają jak zupełnie inne czcionki. Do fontów dołączona jest również wyczerpująca dokumentacja zawierająca kompletny opis mapowania klawiatury.
 
Tengwar Elfica
elfica.zip (197kB)
  Tengwar Elfica
autor: Enrique Mombello[->]
Jest to próba odwzorowania czcionki jaka została użyta tabeli tengwaru prezentowanej przez Tolkiena w dodatku E we „Władcy Pierścieni”. Pakiet zawiera dwie wersje czcionki - Elfica i Elfica-A. Czcionka Elfica-A zawiera specjalne wersje tengwarów do zastosowania w szczególnych połączeniach z tehtarami, głównie z haczykiem oznaczającym następujące s.
 
Tengwar Hereno
Tengwar_Hereno.zip (25kB)
  Tengwar Hereno
autor: Paulo A. Otto / Ronald Kyrmse[->]
Czcionka Tengwar 04 poprawiona i przemapowana na układ klawiatury Daniela Smitha.
 
Tengwar Teleri
gj1font.zip (23kB)
  Tengwar Teleri
autor: Redruth's Basement Software (Josh Griffing)
Czcionka stylizowana na kształt łabędzi i innego ptactwa wodnego dla uczczenia elfów z wyspy Eressea, ich zamiłowania do morza i floty łabędzich statków.
 
Tengwar Galvorn
TnEolGalvorn.zip (26kB)
  Tengwar Galvorn
autor: Redruth's Basement Software (Josh Griffing)
Czcionka stworzona z myślą o inskrypcjach na ostrzach miecza, lub ogólnie w metalu.
 
Tengwar Mornedhel
TnEolMrnedhl.zip (23kB)
  Tengwar Mornedhel
autor: Redruth's Basement Software (Josh Griffing)
Ciemniejsza, wypełniona wersja czcionki Tengwar Galvorn, również przeznaczona przede wszystkim do wykonywania inskrypcji w metalu.
 
Tengwar Naive
tengwarnaive.zip (14kB)
  Tengwar Naive
autor: Johan Winge[->]
Pierwszy font autora późniejszego Tengwar Annatar — stąd nazwa „naiwny, bez doświadczenia”. Niestety brak w nim niektórych znaków.
 

do góry

:: fonty TTF z własnym układem klawiatury

Wymienione poniżej fonty nie stosują układu klawiatury Daniela Smitha i jako takie nie nadają się do zastosowania w standardowych programach do automatycznej transkrypcji. Aby ich używać trzeba poznać układ danego fontu — najczęściej usiłuje on być zgodny z jakimś wybranym sposobem zapisu języka angielskiego.

 

Tengwar Gandalf Medium
tengwar_gandalf.zip (34kB)
  Tengwar Gandalf Medium
autor: Michael S. Elliott
Czcionka zawiera niestety pewien błąd - tengwa lambe jest odwrócona..
 
Tengwar 03
Tengwar 04
Tengwar 05
teng345.zip (69kB)
  Tengwar 03, Tengwar 04, Tengwar 05
autor: Paulo Alberto Otto
Autor zastosował własny układ klawiatury, na szczęście jego opis jest dołączony w pakiecie. Jak widać te trzy czcionki mają ten sam kształt znaków i różnią się tylko grubością lub szerokością. Wszystkie trzy zawierają też te same błędy: tehta a ma źle wymierzoną szerokość co daje efekt wstawienia po niej spacji (na przykładzie obok zostało to skorygowane graficznie).
 
Tengwar Marzabul
marzabul.zip (19kB)
  Tengwar Marzabul
autor: Redruth's Basement Software (Josh Griffing)
Autor zastosował własny układ klawiatury, który mniej więcej odpowiada znaczeniu tengwarów w języku angielskim. Na szczęście opis tego układu jest dołączony w pakiecie.
 
RSMoroma
rsmoroma.zip (50kB)
  RSMoroma
autor: ?; konwersja: Reasonable Solutions
Format TrueType i ATM/Postscript. Niestandardowy układ klawiatury i niestety brak jego opisu.
 
Tengwar Typewriter
tengtype.zip (8kB)
  Tengwar Typewriter
autor: Jeff Anderson[->]
Niestandardowy układ klawiatury (usiłujący dostosować się do angielskiego sposobu zapisu) i niestety brak jego opisu; font zawiera tylko podstawowe znaki.
 
Elfetica
Elfetica.zip (23kB)
  Elfetica
autor: Ronald Kyrmse[->]
Czcionka wzorowana na kroju Helvetica. Niestandardowy układ klawiatury; jego opis można znaleźć na stronie autora. Font zawiera tylko podstawowe znaki.

do góry

:: inne

Czcionki komputerowe w formatach innych niż TrueType, np. Metafont. W ich przypadku nie można mówić o standardowym lub niestandardowym mapowaniu klawiatury.

 

Tengwar metafont
tengwar_mf.zip (17kB)
  Tengwar
autor: Michael Urban
Format Metafont. Pakiet zawiera dwie wersje czcionki, makra oraz przykłady w formacie Plain TeX[->].
 
elvish
elvish.tar.gz (32kB)
  Tengwar10
autor: Julian Bradfield[->]
Format Metafont. Pakiet zawiera również makra dla TeX[->].
 
Computer Roman Tengwar
Computer Modern Tengwar
TengTeX.tar.gz (264kB)
  Computer Roman Tengwar, Computer Modern Tengwar
autor: Ivan A Derzhanski[->]
Format Metafont. Zawiera również pakiet TengTeX dla formatu Plain TeX i LaTeX.
 
Tengwar 1.0 figlet
tengwar_flf.zip (2kB)
  Tengwar 1.0 figlet
autor: Belinda Asbell
Czcionka dla programu FIGlet[->]. Wysokość znaków: 10 linii (w przykładzie obok oczywiście drastycznie zmniejszone). Niestety wszystkie tehtary samogłoskowe zapisywane są na krótkim nośniku, natomiast tehtary modyfikujące zostały całkowicie pominięte..

do góry